Here is an example of something I implement into math stations.
Reading the ads!
This provides SO MUCH real world math for them- and when I email their parents of things we are doing in the classroom I hope that when they see it and go shopping with their kids that they engage in conversation of prices!
This was the first time exposing them to the ads, so I had them brainstorm planning a picnic and just writing down how much things cost. We had to talk about the difference between $1.25 and 79 cents. We had to have a conversation about where the decimal point goes when it is listed as cents.
For the first week of planning a meal I will have them plan a picnic, write down all the prices and add them up.
The next time they see this station I will have them plan lunches for the week with 3 different options.
They will then practice rounding up to the nearest 10. Since they learn rounding in 3rd grade this may be a concept that we work on for a couple months.
With my 5th graders I may tell them how much they can spend, and what cash they will get back!
Some meals they will plan over the course of the year:
A BBQ
Taco Night
Grilled Burgers
Sunday morning Breakfast
3 different lunches for the week
and these are just a few, I have so many more ideas!
No comments:
Post a Comment